Významná část Mendelovy životní dráhy je však spjata s Brnem, kam přišel v roce 1843, kdy jako jednadvacetiletý vstoupil do Augustiniánského opatství a přijal řeholní jméno Gregor. Díky tehdejšímu opatu Nappovi se dostal na studia do Vídně, kde získal vzdělání z exaktních oborů, což bylo klíčové pro jeho pozdější pokusy s hrachem setým a dalšími rostlinami.
Pokusům se věnoval devět let. Ze závěrů jeho bádání vznikly tři zákony, dnes známé jako Mendelovy zákony. Výsledky svých pokusů odpřednášel už v roce 1865, ohlas na jeho práci byl však minimální. Uznání se dočkal až v roce 1900, kdy byly jeho objevy potvrzeny a Gregor Mendel byl nazván „otcem genetiky“.
K 200. výročí oslav narození je na celý rok 2022 plánována řada akcí, na jejichž přípravě spolupracují na základě dohody uzavřené loni v lednu Augustiniánské opatství na Starém Brně, trojice brněnských vysokých škol, město Brno, Jihomoravský kraj, Moravské zemské muzeum a další partneři. V březnu se tak chystá například představení Mendela na EXPO v Dubaji, v Brně pak International Mendel Day, v dubnu Mezinárodní den DNA v Mendelianu Moravského zemského muzea či Mezinárodní genetická konference v červenci. Zájemci se mohou těšit i na novou expozice Augustiniánského muzea, vystavení originálu Mendelova rukopisu a v roce 2023 na obnovený originál Mendelova včelína.